Iwan Kowalenko
Іван Коваленко
Transkrypcje nazwiska:
duchowny prawosławny
duchowieństwo
1876
1950
po 1947
Dane związane z nagrobkiem
Иоан Иоанович Коваленко
Архіпресвитер Варшавського Митрополічего Собора
б. Настоятель Вольской Церкви
Скон. 19 апреля 1950 на 79 г. Жизни на 52 г. cвященства 1921,
Член Варшавской консистории
Joan Joanowycz Kowałenko
Archipresbiter Warszawskiego Metropolitarnego Soboru
b. Przełożony Cerkwi na Woli
Zm. 19 kwietnia 1950 w wieku 79 lat w 52 roku kapłaństwa 1921
Członek Warszawskiego Konsystorza
1950
mogiła pojedyncza
kamienny
Obrys grobu, płyta pozioma oraz stela nagrobna zwieńczona krzyżem z wpisaną na niej inskrypcją.
Grób położony bezpośrednio przy budynku cerkwi.
Duchowny prawosławny, proboszcz parafii w Wieluniu. Nie podporządkował się nakazowi władz carskich o ewakuacji w głąb Rosji i pozostał na miejscu. Do 1921 roku spełniał powinności duszpasterskie również w parafii prawosławnej w Kaliszu.
Gdy w grudniu 1920 roku internowano w Kaliszu dwie dywizje ukraińskie wraz z kilkoma prawosławnymi kapelanami, nawiązał z nimi współpracę i pomógł w urządzeniu cerkwi obozowej, w której odprawiano nabożeństwa w języku starocerkiewno-słowiańskim z wymową ukraińską Obozowicze odwdzięczali się pomocą w organizowaniu okazjonalnych nabożeństw w udostępnianej przez władze miejskie cerkwi lub w wynajmowanych pomieszczeniach. W nabożeństwach uczestniczył również chór obozowy. Odprawianie przez kapelanów wojskowych internowanej armii URL nabożeństw z wymową ukraińską, po wyjeździe ks. Jana Kowalenki do Warszawy, zostały zabronione. Wznowiono je dopiero w 1924 roku.
W 1921 roku ks. Jan Kowalenko objął parafię na Woli w Warszawie. Włożył dużo wysiłku w uporządkowanie i zagospodarowanie terenu cmentarza. W 1932 roku przystąpiono do grodzenia cmentarza według projektu inż. Anatola Kowalenki (syna księdza Jana). W tym samym czasie część pomników z cmentarza przyległego do kościoła św. Wawrzyńca przeniesiono do środkowej i wschodniej części cmentarza prawosławnego. Zapewne wówczas wydzielono kwatery dla pochówków ukraińskich.
Ks. Jan Kowalenko opiekował się też osiadłą w Warszawie emigracją ukraińską. Dokonywał pochówków wielu działaczy państwowych URL i wyższych oficerów. Między innymi 9 czerwca 1930 roku w asyście czterech księży odprawiał uroczystości pogrzebowe ministra oświaty URL, artysty plastyka, prof. Petra Chłodnego – starszego, a 9 maja 1935 roku, wspólnie z archimandrytą Iłarionem Bazdekasem i archimandrytą Grzegorzem Peradze, odprawił (40 dni po śmierci) panichidę na mogile prof. Bazylego Bidnowa.
Ks. Jan Kowalenko był członkiem Konsystorza duchownego Archidiecezji Warszawskiej. Dwukrotnie pełnił funkcje administratora Archidiecezji Warszawsko-bielskiej; pierwszy raz od lipca 1944 r. do 15 maja 1945 roku, a drugi – od 17 kwietnia 1948 r. do 21 maja 1948 roku. Służbę duszpasterską sprawował przez 52 lata.
Cmentarz prawosławny na Woli w Warszawie
Województwo: Mazowieckie
Powiat: miasto na prawach powiatu
Gmina: m. st. Warszawa, dzielnica Wola
Adres pocztowy: ul. Wolska 138/140, 01-126 Warszawa
Numer Kwatery, numer alei i grobu:
Opis cmentarza:
Źródła:
R. Szagała, A. Kolańczuk, Cmentarz prawosławny na Woli w Warszawie. Groby ukraińskie. Przewodnik, Warszawa 2002.